Mida vaadata enne kinnistu ostmist ja kust leida infot?
Kinnistut ostes on kõigiti arusaadav lähtuda peamiselt selle asukohast. Sõltub ju paljuski piirkonnast, kui lihtne on arendatut tulevikus müüa või üürida. Kuid ükskõik kui kaunis või populaarne asukoht ainuüksi ei taga, et kinnistule on kindlasti võimalik midagi arendada/ehitada.
Seega on enne kinnistu omandamist arukas vähemasti avalikest allikatest järele vaadata, mis tingimused ja piirangud kinnistule kohalduvad. Kusjuures väga paljut annab üles leida kodust väljumata ja taotluseid tegemata, sest Eesti e-riigina on siin teinud suurepärast tööd ning loonud avalikud kaardirakendused ja avaldanud arengudokumendid.
Olulisemad avalikud allikad ja mida neist vaadata
- Maa-ameti kaardirakendused on siin https://geoportaal.maaamet.ee/est/Kaardirakendused-p2.html.
Avalikest allikatest kõige informatiivsemad on Maa-ameti kaardid. Just nendest tasubki pihta hakata.
Kõigist Maa-ameti kaardirakendustest soovitame kasutada maainfo (X-GIS2 versioon) ja kitsenduste (OpenLayers versioon) rakendust. Nende kahe rakenduse abil leiab kinnistu aadressi või katastritunnuse järgi palju olulist.
Kitsenduste kaardirakenduselt leiab kinnistule jäävate elektrimaakaabelliinide, gaasipaigaldiste, vee- ja kanalisatsioonitorustike, sideehitiste, soojatorustike ja surveseadmete jms asukohad koos kaitsevöönditega. Veel on rakenduses kinnismälestiste ja muinsuskaitsealade asukohad ning paljud looduskaitselised piirangud. Näidatud on ka veekogud koos ranna või kalda vöönditega ja ka maardlad, mis omakorda võivad mõjutada ehitusõigust või põhjustada isegi ehituse võimatust.
Ühesõnaga kitsenduste kaardirakenduselt leiab peaaegu kogu kinnistut puudutava olulise info. Kuid hea on vaadata ka muid Maa-ameti kaardirakendusi.
Näiteks kaitstavate loodusobjektide, vööndite, liikumispiirangute täpsem info on kaitsealade kaardirakenduses ja looduskaitse kaardirakenduses, kuhu on lisatud ka Natura 2000 alad ja projekteeritavad kaitseobjektid. Siinkohal siiski ei saa unustada, et mõne kaitsealuse liigi asukohta ei ole lubatud kaartidel kuvada ja seda infot on juba pisut keerukam leida.
Kõigil juba mainitud rajatistel, loodusobjektidel või maapõues peituval võib olla tohutu mõju nii planeerimisele kui ka projekteerimisele. Nende tõttu võib olla tarvis plaane ümber kujundada, nii et mida varem selliseid asjaolusid teada, seda kergem on plaane sättida.
- Maakonnaplaneeringud leiab veebilehelt https://maakonnaplaneering.ee/maakonna-planeeringud/.
Maakonnaplaneering näitab maakonna või selle osa ruumilise arengu üldiseid põhimõtteid ja suundi. Maakonnaplaneeringusse kantakse eelkõige kohalike omavalitsuste ülesed huvid, näiteks on sellised transpordivõrgustiku ja muu taristu asukohad, looduskaitsealad, rohevõrgustik, puhke- ja virgestusalad, maardlad, väärtuslikud põllumajandusmaad jpm.
Kuigi maakonnaplaneering on ühe kinnistu vaates liiga üldine, siis sellest hoolimata on hea teada kinnistu asukoha maakonna olulisemaid arenguplaane.
- Üldplaneeringut on tarvis otsida kinnistu asukoha kohaliku omavalitsuse veebilehelt.
Üldplaneering on maakonnaplaneeringust kitsam ja määrab konkreetse valla või linna ruumilise arengu põhimõtted ja suundumused.
Üldplaneeringust leiab transpordivõrgustiku ja muu taristu üldised asukohad ning nende kitsendused, aga ka kohalikud jäätmekäitluskohad, tehnovõrgud ja -rajatised, supelrannad, haljastuse, rohevõrgustiku asukohad jpm. Üldplaneeringuga on määratud ka paljud kitsendused ja vööndid, sh nt ranna ja kalda ehituskeeluvööndid, kaitse- ja kasutustingimused ning maakasutuse juhtotstarve.
Peale selle käsitlevad uuemad üldplaneeringud veel energiatõhususe ja -säästlikkuse põhimõtteid. Näiteks võib üldplaneeringust leida soovitusi ehitusmaterjalide ja ka -meetodite kohta, olgu need soovitused kasutada kohalikke ehitusmaterjale või arvestada hoonetes energiatõhususe ja taastuvenergia lahendustega.
Nõnda on kinnistut ostes oluline piiluda üldplaneeringusse ning järele vaadata üldised tingimused ja valla arenguplaanid.
Kokkuvõtteks
Avalikest allikaist leiab seega päris palju olulist infot kinnistu kohta. Alustades kinnistu arendusvõimalusi mõjutavatest kitsendustest, piirangutest ja nõuetest ning lõpetades kinnistu asukohavalla ja maakonna suuremate plaanidega.
Koostades huvipakkuva kinnistu eelanalüüsi on võimalik saada aimu, kas kinnistule on võimalik ehitada ja kui palju ning millega seejuures suure tõenäosusega on tarvis arvestada. Neid asjaolusid on kindlasti parem teada enne kinnistu ostmist kui hiljem üllatuda!
Kui endal aega napib või avalikud allikad on ikkagi paras rägastik, siis WhatIfi konsultandid on sääraste eelanalüüside, sh idee energiamärgise koostamises kogenud ja oleme kindlasti valmis aitama.