Mis on selge sõnum ja mõned nipid, kuidas kirjutada selgelt?

Selge keel tähendab, et sõnumid on arusaadavad ja sisu kasutatav. Selges keeles kirjutatu on sellise sõnastuse, ülesehituse ja kujundusega:

  • millest lugeja leiab vajaliku teabe kiiresti ja kergesti
  • millest lugeja saab aru
  • mille põhjal oskab tegutseda

Tühiasi ju! 

Aga kui kirjutama asuda, siis pole sugugi lihtne jõuda selge ja arusaadava kirjatükini. Täpselt ja selgelt väljenduda on hoopistükkis paras katsumus.

Vaja on süveneda ja luua struktuur. Ning selleks veel omakorda arvestatavat hulka aegagi (mida alatasa pigem napib). 

Kuidas on eesti keelde tulnud sõna "selge".

Selgelt kirjutada on siiski igaühele jõukohane

  • Eelista lühikesi lauseid

Ametliku teksti puhul võib lausesse paigutada 20 sõna. Kuid vabama stiiliga veebitekstis tasub kasutada palju lühemaid lauseid. Mõne allika järgi vaid 7 sõna ühes lauses.

Võib ka lähtuda „Hennoste reeglist”: tee pooleks kõik laused, mis on pikemad kui 15 sõna. Lühemat lauset on lugejal kergem haarata. Ja lause lõppu jõudes pole ununenud lause algus.

  • Väldi tegusõna mine-varianti. Kasuta parem tegusõna! 

Mine-tuletis teeb tegusõnast nimisõna, nt kasutama > kasutamine, lugema > lugemine.

Säärane sõnastus tingib tihtipeale selle, et tegu tuleb muu tegusõnaga väljendada. Näiteks „Teostan raamatu lugemist”, aga palju mõistlikum on ju öelda, et „Loen raamatut”. Seega eelista tegusõna, mis on nii sisukam kui ka lühem väljendusviis.

  • Näita tegijat ehk kes tegi, kes luges. 

Sedasi on tekst kohe isikulisem ja selgem. Tegevust ei pea väljendama nimisõnade ega ähmase kaudse kõneviisiga. Nii saabki „Raamatu lugemine on teostatud Mari poolt” asemel kirjutada, et „Mari on raamatu läbi lugenud” või Mari luges raamatu läbi”.

  • Väldi slängi ja lühendamist.

Släng on sageli omal kohal ja võib teksti elavdada. Lühenditega saab pikka juttu lühemalt edasi anda. Aga tasub meeles pidada, kas lugejad teavad valdkonna slängi ja lühendeid ning saavad neist aru. 

Lühendite puhul võibolla polegi neid tarvis ja parem välja kirjutada? Kui aga lühendada on hädasti vaja, siis vähemasti tundmatu lühend seleta esimesel korral lahti.  

Nagu juba öeldud, siis selge sõnum annab vajaliku info võimalikult väheste vahenditega edasi. Siinsed väikesed näpunäited on mõned nipid, kuidas jõuda selgema kirjutiseni. 

Kuid kui tekstiloome on siiski paras hookuspookus, võta minuga julgesti ühendust. Aitan hea meelega jõuda selge kirjutiseni.




PS. Selles loos on 336 sõna. Lauseid kogunes 38 ja keskmiselt on lauses 8 sõna. Kusjuures selle teksti järgi on minu lemmikarv sõnu lauses 8. Neid on 6. Teist ja kolmandat auväärset kohta jagavad laused 9 ja 10 sõnaga. Neid on kumbagi 5 tükki. 

Lisa ja allikaid:
Selge sõnumi veebileht
Selge kommunikatsiooni artiklite kogumik
Keeletoimetajate liidu aastaraamat 2022

Scroll to Top