Veebiteksti ja üldiselt mistahes teksti pikkuse üle on ikka hea vaielda.
Mõni on veendunud, et parim on lühike ja minimaalse infoga tekst. On ju iga päevaga aina vähem aega aega, et pikka juttu lugeda. Teine aga usub, et pikem lugu annab lugejale võimaluse tutvuda kõigi detailidega. Küll me loeme, peaasi et loetav on huvitav ja vajalik.
Õnneks on teksti pikkuse vaidluses vaid kaks leeri: sõnaahtrad ja sõnaohtrad.
Pika ja lühikese teksti plussid ja miinused
Lühemast tekstist leiab ka kiire sirvimisega vajaliku info. Sõnaahtrad usuvad, et tohutu infohulk ja palju teksti põhjustab ajapuuduses lugejais pahameelt. No miks ei võiks pikka juttu lühidalt kokku võtta. Tekst olgu ikka lühike, konkreetne ja kui võimalik, olgu seegi visuaalne ja graafiline, slaididel või videos.
Sõnarohke teksti eelistajad leiavad, et lugeja peab korraga leidma nii vajaliku info kui ka taustainfo. Piisav infohulk tekitab usaldust toote, teenuse ja lehekülje sisu vastu. Huvitava sisu korral ei hirmu teksti pikkusest keegi ja saabki ühest kohast kõik teada. Pealegi otsimootoritele meeldivad pigem pikemat laadi jutud, mõne allika põhjal on otsimootoritele tarvis vähemalt 300 sõna.
Kumb on parem – pikk või lühike jutt?
Üht teisele eelistada on siiski keerukas.
Mõlemal variandil on eeliseid. Kuid kuna otsimootorid paistavad eelistavat pikemat teksti, siis kipub kaalukauss pikema teksti poole kalduma, jah?
Siin tuleb siiski meeles pidada, et kuigi otsimootorid kibelevad üsna paljut dikteerima, siis infot jagame ja tekste kirjutame ju ikkagi inimesele. Seega on teksti kvaliteet ja sisukus täpselt sama oluline või isegi tähtsam!
Millal kirjutada pikalt ja millal lühidalt?
Sõltub sisu tüübist ja sellest, kuhu teksti tarvis.
No näiteks kontaktiinfo lehele ei ole pikk jutustus kuidagi mõistlik. Sinna sobib siiski lühike ja konkreetne teave.
Kuid hoopis teine lugu võib olla näiteks teenuste tutvustusega või blogipostitustega. Siis on nii infoks kui ka otsimootori tarbeks võimalik mõelda vähemalt 300 ja enamas sõnas.
Kuid pikema teksti juures on oluline märgata veel teksti ülesehitust. Lugejal on ühe jadana kirjutatu asemel palju kergem haarata teksti, mis on jaotatud pealkirjadega peatükkidesse ja nende sisu lõikudesse.
Hästi üles ehitatud ja liigendatud teksti korral pole tarvis muretseda, et sõnaohtrus võiks lugejale tüütuks osutuda.
Kirjuta pikalt või lühidalt, aga
- loo kvaliteetset, sisukat, selget ja lihtsasti loetavat sisu. Kindlasti ei ole mõistlik kirjutada tühja juttu lihtsalt selleks, et sõnade arvu lisada.
- kasuta pikemat ja lühemat teksti vaheldumisi. Seejuures arvesta teksti ja info sihtrühma ning avaldamise kohta.
- jaota tekst peatükkideks ja lõikudeks.
- rõhuta tekstis kõige olulisemat. Erista seda muust tekstist näiteks tumedama värvuse või suurema kirjaga.
Pikal ja lühikesel variandil on mõlemal oma head ja vead. Sõltuvalt avaldamise kohast leiab rakendust nii pikk kui ka lühike jutt. Kuid kirjutatu olgu sisukas ja ladusalt loetav. Loeb sõnade ja lausete tähendus, mitte niivõrd nende arv!